Şişli krizinde skandal görüntüler!
İstanbul CHP’de ‘İşgal’ Sona Erdi
Can Ataklı, ÇYDD'de Avcılarda
   sendika
Ek ödemeler emekliliğe yansıtılsın
Büro Emekçileri Sendikası üyeleri, ek ödemelerin emekli aylığına dahil edilmesi talebiyle topladıkları dilekçeleri Ankara’da Başbakanlığa sunarken, diğer illerden de posta yoluyla gönderdi.
 
Tarih: 11.02.2012 - Saat: 19:15:09
 
666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) hükümetin iddiasının aksine ücret adaletsizliğini arttırdığını belirten BES’liler, insanca yaşanacak bir temel ücret istediler.

Ankara’da Kızılay YKM önünde toplanan BES üyeleri, Başbakanlığa yürüyerek hükümetin “Eşit işe eşit ücret geliyor” diye duyurduğu 666 sayılı KHK’nin geri çekilmesini talep ettiler. “Sadaka değil toplusözleşme” sloganı atan büro emekçileri, memurluktan atma cezası verilen arkadaşları Fatma Ekin Narin ve Turgay Akçay’a desteklerini taşıdıkları dövizlerle gösterdiler.

BES Genel Başkanı Osman Biçer, AKP hükümetinin KHK’lerle kamuyu sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirdiğini belirterek, “Kamunun Küçültülmesi Projesinde sona yaklaşılmıştır” dedi.

AKP’nin “memura toplusözleşme hakkı” diye başlattığı yasa değişikliği tartışmasının, 4688 sayılı mevcut yasayı bugünkü halinden daha da geri bir noktaya getirdiğini kaydeden Biçer, hükümetin kamu emekçilerinin iş güvencesini ve işçilerin kıdem tazminatlarını da kaldırmaya hazırlandığını söyledi.

Hükümetin ek ödemelere ilişkin farklılıkların ortadan kaldırıldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Biçer, düzenlemenin sadece üst düzey bürokrat ücretlerini eşitlediğini söyledi. Biçer, “Yaklaşık 1 milyon 500 bin kamu emekçisinin ücretlerinde herhangi bir iyileştirme ya da ücret değişikliği gerçekleştirmemiştir. Aksine Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü gibi pek çok kurum çalışanının gelirleri düşürülmüş, hak kayıplarına neden olunmuştur. Binlerce 4-c’li emekçi bu düzenlemenin dışında tutularak haksızlığa uğratılmıştır” dedi. Maliye ve SGK çalışanlarının maaşlarının son 5 yılda yüzde 40-45 oranında eridiğini kaydeden Biçer, “İnsanca yaşayacak bir temel ücreti toplusözleşme masasında belirleyelim ve bu ücret emekli aylıklarımıza da yansıtılsın” diye konuştu.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de, 4688 sayılı Yasa’da yapılacak değişikliklere değindi. Grev hakkının yer almadığı, hükümete yakın sendikanın belirleyen olduğu bir değişikliğin kendileri açısından bir kıymeti olmadığnı söyleyen Özgen, böyle bir yasayı kabul etmelerinin mümkün olmadığını dile getirdi. Hükümetin depremin acısı yaşanırken kamu emekçilerinin haklarını ilgilendiren KHK’ler çıkarmasının ahlaki bir çöküntünün göstergesi olduğunu kaydeden KESK Genel Başkanı Lami Özgen, AKP’nin KHK’ler için gösterdiği çabayı Van’daki depremzedelerin sıkıntılarını gidermek için göstermediğini söyledi. Özgen, hem toplusözleşme hakkı, hem de üyelerine yönelik baskılara karşı, grevi öne çıkaran bir mücadele yürüteceklerini ifade etti.  Açıklamanın ardından ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması talebiyle toplanan binlerce dilekçe, bir heyet tarafından Başbakanlığa iletildi. (HABER MERKEZİ)

Büro Emekçileri Sendikası, ek ödemelerin emekli aylığına dahil edilmesi talebiyle başlattığı imza kampanyasında toplanan dilekçeleri Başbakanlığa gönderdi.

Talepleri ile ilgili olarak Basmane Vergi Dairesi önünde toplanan büro emekçileri, Basmane Postanesine kadar yürüdü.

Basmane Postanesi önünde açıklama yapan BES İzmir Şube Başkanı Ramis Sağlam, çalışırken almakta olduğu ücretler emekli aylığına dahil edilmeyerek, emeklilikte sefalet ücretine mahkum edilen kamu emekçilerine ödenen tüm ücretlerin emekli aylığına dahil edileceği bir düzenlemenin hayata geçirilmesini istediklerini belirtti. Sağlam, Kamu emekçilerinin iş güvencesinin, işçilerin kıdem tazminatının ve dolayısıyla emekli ikramiyelerinin de kaldırılacağının açıklandığını ifade eden Sağlam, “AKP, 2 Kasım gecesi gizlice ve sessizce tüm taraflardan kaçırarak 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yi çıkararak ‘Eşit işe eşit ücret’ ilkesini hayata geçirdiği aldatmacasını duyurmuştur” dedi. BES Şube Başkanı Ramis Sağlam, hükümetin, kamu emekçileri arasındaki ücret adaletsizliğini büyüttüğünü, üst düzey bürokratlarına ulufe dağıtırken, memurlara da bir parmak bal ile haksızlıkların üstünü örterek, ücret uçurumunu KHK ile daha da büyüttüğünü söyledi.

Etiketleme: Büro Emekçileri Sendikası, Ankara,dilekçe,güncel haberler,İstanbul haberleri,istanbul haberleri,türkiye haberleri,türkiye gerceği,istanbul gerceği,

Yorumlar
İsim Soyisim: SalihZeki DURMUŞOĞLU Tarih: 22.05.2013
SosyalDemokratlar,demokratik solcular tabiri caizse haklıçıdırlar,Türkiye'mizde bu anlamda bir mücadeleyi önümüze koyduğumuzda Türkiye solu her türlü sömürüyü red edecektir.Tartışılması gereken Sosyalist Enternasyanolin ne yaptığıysa o doğru bir tartışma olacaktır.Bu da Avrupalı dostlarımızın halkların gerçek dostu olup olmadığıyla doğru orantılıdır.Latin Amerika'lı dostlarımızın tavırları daha net ve berraktır.Bizim Türkiye'de insanımız odaklı,haklarımızı maddi manevi gözeterek kucaklaşmamız.
İsim Soyisim: halit aik Tarih: 19.05.2013
Sosyal demokrasi bitmez. Bitmeyecektir.Ulus çıkarlarının çok önemli olduğunu savunanlar çıkacaktır.sizin Sosyal demokrasi” çürüdü ve sonunda ömrünü tamamladı…Sözünüze katılamıyorum.Eşitlik özgürlük hukukun üstünlüğü ve sosyal devlet ilkelerimizde bir değişiklik yok. Bugün birisi bir açıklama yaptı diye sosyal demokratların bittiğini savunmak çok doğru olmaz.
İsim Soyisim: Erol Kızılelma Tarih: 18.05.2013
Yıllardır Türkiye'yi muhafazakar-gerici-liberal ittifakıyla milliyetçi-ırkçı-şoven anlayışın didişmesine mahküm edenlerin sosyal demokrat bir çıkış olmamasını istemelerini anlarım da İmambakır Üküş'ün bu konudaki yorumunu anlayamadım.
İsim Soyisim: Erol Kızılelma Tarih: 18.05.2013
CHP tüzüğüne göre sosyal demokrat bir partidir. Uzun yıllar çok kötü yönetildiğinden sosyal demokrasiye evrimleşmesi çok gecikmiştir. Bunda elbette 12 Eylül darbesinin de rolü olmuştur. İmambakır Üküş, Avrupalı bir politikacının çok yakışıksız davranışından nasıl sosyal demokrasinin artık öldüğünü çıkarmış anlamak mümkün değil. Demek gönüllerde başka idealler yatınca birşeyleri öldürmek gerekiyor.
 
Istanbul Gercegi Yayina Hazirlaniyor Vişne Ajans
  Site Yazarları
İmambakır Üküş
Cemaat ‘Mazlum’ ve ‘Mağdur’ mu?
Prof.Dr. Ahmet Özer
AKP, Çözüm ve Kobani
Atay Sözer
Koltuk Sendromu
Dr. Dursun Kırbaş
Bu ülkede onurlu insanlar da var!
Turgut Ünlü
Çağımızın Yeni İnsanları ve Sistemin Çöküşü
Ahmet Kale
"Kıvılcımlı Külliyatı" Yazıları Kitap oluyor
Erol Kızılelma
Özgür Birey mi, Örgütlülük mü?
Rojda Duygu Yeşilgöz
Birileri ölürken diğerleri ne yapıyor?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Zamanın temel çelişkisi üzerine
Necdet Pamir
TPAO’nun Özelleştirilmesi Üzerine
 
© Copyright Türkiye Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.   Künye - İletişim